تابلوسازی گیلان

همه چیز در مورد تابلوسازی

تابلوسازی یکی از حرفه‌هایی است که این روزها کاربرد زیادی دارد. تابلو یکی از ابزارهایی است که برای دیده شدن و جلب توجه بیشتر استفاده می‌شود. امروزه اکثر فروشگاه‌ها، کارخانجات، نمایشگاه‌ها و … برای معرفی خود از تابلو استفاده می‌کنند، پس عجیب نیست که تابلوسازی نزد آنها جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.

از تابلوها معمولاً برای معرفی مکان مشخص یا تبلیغاتی که قرار است در معرض دید عمومی قرار گیرند، استفاده می‌شود. تابلویی که سر در مغازه شما نصب می‌شود به نوعی هویت کسب و کار شما را نمایان می‌کند. مهم است که کار تولید تابلوی مد نظرتان را به متخصصان تابلوساز بسپارید تا به شیوه‌ای مناسب شما را معرفی کنند. همچنین اگر استانداردهای لازم در ساخت تابلو رعایت نشود عمر آن بسیار کوتاه خواهد بود و مجبورید دوباره برای ساخت آن هزینه‌ای را بپردازید. پس از همان ابتدا از تابلوساز خود مطمئن شوید. تابلو سازی پارسه همراه خوبی برای شما خواهد بود.

هدف از تابلو و تابلوسازی

همان طور که در بالا گفته شد، از تابلو برای معرفی یک مکان، فروشگاه یا صنف خاص استفاده می‌شود و در مواردی نیز تبلیغ یک کمپانی یا مجموعه‌های مختلف را نشان می‌دهد. در تمام موارد می‌توان تابلو را نوعی تبلیغ دانست که به معرفی محصول کمک می‌کند. تابلوسازی یکی از شیوه‌های بازاریابی است که با نمایش اطلاعاتی که می‌تواند برای مخاطب جذاب باشد، توجه او را به تابلو و برند مورد نظر و مفهومی که تابلو قصد انتقال آن را دارد، جلب می‌کند.

تابلوسازی نوعی از تبلیغات است که بازه زمانی نمایش آن محدود نیست و به همین دلیل در مقایسه با دیگر روش‌های تبلیغاتی می‌تواند هزینه کمتری برای صاحبان کسب و کار داشته باشد. می‌توان هدف اصلی از تابلوسازی را جذب مشتری دانست. گاهی برخی از برندها برای متفاوت بودن با دیگر رقبا و تأثیرگذاری بیشتر بر مشتریانشان این نوع از تبلیغات را انتخاب می‌کنند که در مورد بعضی محصولات می‌تواند بسیار مفید و تأثیرگذار باشد. البته برای اینکه تابلو در جذب مشتری مؤثر واقع شود، شناخت عادات مشتری و ویژگی‌های رفتاری او باید مورد توجه قرار گیرد.

البته برخی تابلوها نیز برای مشخص کردن اتاق‌های خاص در یک مجموعه یا مؤسسه نیز به کار می‌روند که هدف تبلیغاتی ندارند و صرفا جهت آگاهی هستند.

تاریخچه تابلوسازی 

انسانها همواره از بدو ورود به کره زمین به فکر برقراری تعامل و ارتباط با یکدیگر بوده و هستند و راه های ارتباطی زیادی را کشف کرده اند . در ابتدا سعی می کردند با استفاده از حک علامت های مختلف بر روی سنگ ها و دیوارها ، تابلوها و لوح هایی را طراحی و پیاده سازی کنند که در حال حاضر آن  نمادها و نشانه ها به گنجینه های ملی تبدیل شده اند . تابلوسازی در اواخر قرن هجدهم رسماً جهت معرفی و نام گذاری کسب و کارها مورد استفاده واقع شد .

تابلوسازی در ایران 

قدمت تابلوسازی در ایران به دهه چهل شمسی باز می گردد که به عنوان یکی از ابزارهای معرفی کسب و کار بر روی وسایل ساده ای همچون چوب ، پارچه ، سنگ و شیشه ، نام برند حک شده و به نمایش گذاشته شد . در آن زمان ها دستگاه های چاپ امروزی جهت حروف سازی در دسترس نبودند و از خوشنویسان جهت نوشتن متون تبلیغاتی به صورت زیبا بهره می بردند تا اینکه لامپ های نئون و ساخت حروف برجسته پلاستیکی رونمایی شد و کم کم هر روز تنوع محصولات تابلوسازی بیشتر شد تا اینکه به شکل امروزی درآمد .

تابلوهای تبلیغاتی 

تابلوهای تبلیغاتی برترین نقش را در دنیای بازاریابی و تبلیغات ایفا می کنند و یکی از برترین ابزارها و در عین حال پرکاربردترین نوع ابزارهای تبلیغات و بازاریابی هستند . بخش عظیمی از کسب و کارها از این روش تبلیغاتی در کنار سایر روشهای تبلیغاتی همچون تبلیغات چاپی ، تبلیغات بیلبوردی ، تبلیغاتی بنری ، تبلیغات در شبکه های اجتماعی ، لمپوست بنر ، استرابورد تبلیغاتی ، تبلیغات در رسانه های ارتباطات جمعی ، تلویزیون شهری و دیگر روش ها بهره می برند .

انواع تابلوهای ساخته شده در صنعت تابلوسازی

تابلوها انواع مختلفی دارند و در تابلوسازی شیوه‌های متفاوتی برای ساخت تابلو به کار گرفته می‌شود. در زیر برخی از پرکاربردترین آنها توضیح داده شده‌اند.

تابلو چنلیوم

یکی از پرکاربردترین و پر استفاده‌ترین نوع از تابلو، تابلو چنلیوم است. در این تابلوها حروف به صورت برجسته به کار می‌روند و در ساخت آنها از نور استفاده می‌شود تا روی انواع سطح‌ها زیبایی خاصی داشته باشند. حروف استفاده شده در این تابلو از یک سطح پلاستیکی که لایه‌ای از چنلیوم اطراف آن را پوشانده است، ساخته می‌شوند. در برخی موارد زیر حروف از یک منبع نور اضافی استفاده می‌شود تا تابلو جذاب‌تر دیده شود. معمولا در تابلوسازی از حروف برجسته استفاده می‌شود.

تابلوسازی گیلان

تابلوسازی گیلان

تابلو پلاستیکی (پلکسی)

از جمله قدیمی‌ترین انواع تابلو در صنعت تابلوسازی ایران به حساب می‌آید. در این نوع تابلو نیز برای نوشتن از حروف برجسته استفاده می‌شود اما بر خلاف تابلو چنلیوم در این تابلوها کل حروف از پلاستیک ساخته می‌شوند که این کار باعث می‌شود تابلوها روشنایی بیشتری پیدا کنند. البته با این کار اندکی از خوانایی حروف استفاده شده در تابلو کاسته می‌شود. در این نوع تابلو می‌توان از هر ماده‌ای برای زیرسازی استفاده کرد. صنعت تابلوسازی نقش مهمی در تبلیغات دارد.

 

تابلوسازی گیلان

تابلوسازی گیلان

تابلو فلزی

فلزهای مختلفی در ساخت این نوع تابلو استفاده می‌شوند که از آن جمله می‌توان به مس، برنج، آهن، روی و برنز اشاره کرد. در تابلو فلزی نیز از حروف برجسته برای نمایش عبارت‌ها استفاده می‌شود اما جنس حروف از فلز است و توانایی عبور نور را ندارند. با توجه به اینکه حروف استفاده شده در این تابلوها از جنس فلز هستند، برای قرار دادن حروف روی تابلو از پایه‌هایی پیچ شده به سطح استفاده می‌شود. این پایه‌ها فاصله‌ای ایجاد می‌کنند که می‌توان در بین آنها از چراغ‌های LED برای روشنایی تابلو استفاده کرد. از بین تابلوهای فلزی تابلو استیل کاربرد بیشتری دارد.

تابلو استیل

استیل یک فلز درخشان و با ماندگاری بالاست که در تابلوسازی نیز از آن استفاده می‌شود. در واقع تابلو استیل به نوعی زیرمجموعه تابلو فلزی به حساب می‌آید. بیشترین کاربرد آن برای حک کردن نام مجموعه و استفاده در نزدیک درب ورودی مغازه است. تابلو استیل در نوع قاب‌دار یا ساده موجود است. این تابلوها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که می‌توان حروف مورد نظر را روی آنها حک کرد یا اینکه حروف را بر پلکس برش می‌دهند و حروف برش داده شده روی استیل قرار می‌گیرند. استیل به رنگ طلایی و نقره‌ای موجود است.

این تابلو نسبت به سایر تابلوهای فلزی قیمت مناسب‌تر و ماندگاری بیشتری دارد و با توجه به خاصیت ضد زنگی که دارد، می‌توان آن را در شهرهای با آب و هوای مرطوب و شهرهای واقع شده در نزدیکی سواحل نیز مورد استفاده قرار داد. این نوع تابلو تحمل تغییرات دمای هوا را نیز دارد و در شرایط گرم و سرد دوام می‌آورد. تابلوسازی برای معرفی مکان‌ها کاربرد زیادی دارد.

 

تابلوسازی گیلان

تابلوسازی گیلان

تابلو رینگی

تابلو رینگی یکی دیگر از تابلوهای ساخته شده در صنعت تابلوسازی است. در ساخت تابلو رینگی، لبه‌های حروف به شکل خاصی سوراخ‌کاری می‌شوند که به آن رینگ می‌گویند. حروف استفاده شده در تابلو رینگی ترکیبی از فلز و پلاستیک هستند. در واقع حروف در این تابلو از فلز ساخته می‌شوند که یک لایه پلاستیک نیز در آن به کار برده می‌شود تا بتواند قابلیت عبور نور را داشته باشد. با این کار هم زیبایی فلز در تابلو وجود دارد و هم ضعف عدم نوردهی فلز برطرف می‌شود. در این نوع تابلو می‌توان از چراغ‌هایی در زیر حروف برای نوردهی بیشتر نیز استفاده کرد.

تابلو پانچی

تابلو پانچی از جمله تابلوهایی است که در صنعت تابلوسازی ساخته می‌شود. می‌توان این تابلو را به عنوان زیرمجموعه‌ای از تابلو چنلیوم دانست. در تابلو پانچی لبه‌های حروف به شکل ردیفی یا زیگزاگی سوراخ کاری می‌شود و نور علاوه بر سطح حروف از لبه‌های آن نیز بازتاب می‌یابد.

تابلوسازی گیلان

تابلوسازی گیلان

برای ساخت تابلو پانچی لبه‌های پانچ شده به کمک چسب بر سطح حروف چسبانده می‌شوند و روشنایی آنها با استفاده از لامپ‌های SMD صورت می‌گیرد. در این نوع تابلو توجه به قطر حروف و تناسب آن با لامپ‌های به کار رفته در تابلو مهم است. ساخت این تابلو در انواع الماسی، کریستالی، ستاره‌ای و استیل مرسوم است.

تابلوسازی گیلان

تابلوسازی گیلان

مزایای تابلوسازی

قابلیت استفاده از افکت های نوری زیبا 

تابلوهای مدرن و امروزی همچون تابلوهای قدیمی بدون نور نیستند و نور عامل بسیار مهم و جذاب برای ظاهرسازی بهتر تابلوهاست که در رنگ های متنوع به نمایش گذاشته می شود .

برجستگی حروف :

ساخت حروف برجسته و سه بعدی این امکان را فراهم ساخته که تابلوهای تبلیغاتی از یکنواختی بیرون بیایند .

رنگ آمیزی :

رنگ در جذب نگاه افراد بسیار تاثیرگذار است . برای اینکه  تابلوی تبلیغاتی مناسبی را به نمایش بگذارید می بایست با توجه به حیطه کاری خود و آشنایی با روانشناسی رنگ در تبلیغات ،  از ترکیب رنگ های جذابی بهره برد تا بتوان هر نوع مشتری با هر سن و جنسیتی را با استفاده از رنگ های دلنشین جذب کرد .

مشاوره در زمینه تابلوسازی :

گروه تابلوسازی پارسه با کادری مجرب و متعهد ، جهت انتخاب تابلوی تبلیغاتی مناسب که بتواند شما را به پله های صعود و موفقیت جهت کسب درآمد بهتر نزدیک کند ، مشاوره لازم را ارائه می دهد و همواره در کنار مشتریان عزیز و گرامی می باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه فروشگاهتماسارتباط با ما