حروف برجسته کریستالی

امروزه دنیای تبلیغات محیطی و تابلو سازی به لطف تکنولوژی همراه با ایده های نو در کارگاه های تابلو سازی به سرعت رو یه پیشرفت هستند. به طوری که همه روزه با کمی تامل و دقت در سطح شهر به انواع تابلو مغازه و اماکن تجاری، شاهد این مهم خواهیم بود.

حروف برجسته کریستالیاجسام شیشه ای که باعث شکست نور و ایجاد درخشندگی و تلالو می شوند اجسام کریستالی هستند . هرچقدر تابلوی سر درب یک فروشگاه درخشنده تر باشد قاعدتا جلب توجه بیشتری نسبت به مابقی تابلوهای مجاور می شود و باعث جذب مشتريان رهگذر به داخل فروشگاه شده   و در نهایت فروش بیشتر می شود .
نوآوری و خلاقیت رمز تبلیغات موثر است . به همین دلیل در حرفه ی
 تابلوسازی که یکی از ابزارهای تبلیغات محیطی است ، به طور مداوم طرح های چنلیوم جدید توسط استاد کاران تابلوساز خلق می شوند . تابلو چنلیوم کریستالی نتیجه یک رویکرد خلاقانه به استفاده از متریال های هنر تابلوسازی است . استادکاران حروف ساز با ترکیب جنس های مختلف شیشه و پلکسی ، استیل و چنلیوم همواره به دنبال ساخت حروف هایی هستند که از نظر نورپردازی و ظاهر بیشترین نما و جذابیت را ایجاد کنند .
معمولا برای ساخت انواع حروف برجسته ، قسمت روی حروف را از اجناس شفاف انتخاب می کنیم . زیرا هدف این است که در هنگام شب بتوانیم با نورپردازی تابلو به معرفی محصول و خدمات خود بپردازیم . تا قبل از ایده ی ساخت تابلو چنلیوم  از یک صفحه تخت پلکسی برای قسمت رویی کار استفاده می شد. اما تابلو کریستال کمی فراتر ازاین قاعده عمل کرده است تا محصول جدیدی به حوزه تابلوسازی ارایه گردد.


نحوه ساخت حروف برجسته کریستال

برای بررسی  نحوه ساخت تابلو چنلیوم کریستال باید ابتدا به اجزای آن اشاره کنیم . تمام حروف چنلیوم دارای لبه ای از جنس آلومینیوم و هستند . در واقع جنس این لبه ها یکی از آلیاژهای آلومینیوم است که سبک، ضدزنگ، شکل پذیر و بادوام است . همین ویژگی ها استفاده از این ماده را برای محیط بیرون امکان پذیر کرده است . برای روی کار هم از ورق پلاستیک آکرولیک مصرف می شود.
اما برای رخ کار حروف کریستالی فقط از ورق پلکسی تخت استفاده نمی شود . بلکه قطعات کوچک بلوری شکل از جنس آکرولیک ساخته می شوند و روی ورق پلکسی شفاف پاشیده شده و با چسب مخصوص می چسبانند . نوری که توسط SMD تولید می شود در هنگام عبور از قطعات کریستال شکسته می شود و در چند جهت پخش می گردد. این اتفاق موجب جلوه ی چندین برابری تابلو چنلیوم کریستالی می شود.

کریستال

قبل از توضیح و درک دقیق در مورد حروف برجسته کریستال لازم است تا حدودی با متریال کریستال آشنا شویم.
کریستال کلمه ای است که ریشه یونانی دارد و به معنی انجماد بر اثر سرما می باشد و در تعریفی دقیق تر در مورد کریستال باید عنوان کرد که کریستال به مواد جامدی گفته می شود که اتم ها و مولکول یا همان اجزای سازنده آنها به صورت منظم و در سه جهت کنار هم قرار گرفته و دارای ظاهری شیشه ای باشند.
از کاربردهای کریستال می توان در صنعت هایی مانند لوستر سازی، ظروف دکوری و تابلو سازی نام برد که در رنگهای متفاوتی تولید و عرضه می گردند.

حروف کریستال در تابلو سازی

 از کریستال علاوه بر صنعت های نام برده شده در جهت ساخت حروف های برجسته در تابلو های تبلیغاتی نیز استفاده می شود که می توان گفت یکی از حروف های برجسته مدرن نیز به شمار می رود.
استفاده از کریستال در انواع حروف برجسته مانند تابلو چلنیوم، تابلو استیل و نئون پلاستیک کاربرد بسیاری دارد که در تصویر فوق یکی از آنها به نام حروف چلنیوم کریستال قابل مشاهده می باشد.
اما استفاده از کریستال در ساخت حروف های برجسته نیازمند تجربه و دانش خاص خود می باشد، چرا که ساخت این نوع از حروف علاوه بر کریستال نیازمند رزین اپوکسی است که لازمه استفاده از رزین نیز، تجربه و شناخت کافی از این مواد شیمیایی بسیار حساس می باشد.
نکته قابل توجه که باید در مورد این حروف عنوان کرد نوع کپی آن است که با استفاده از پلکسی گلاس خرد شده در کارگاه تابلو سازی ساخته می شود که تنها با نام حروف کریستال عرضه می گردد که در واقع ماهیت کریستال ندارند و با کمی دقت به راحتی قابل تشخیص خواهد بود و قطع به یقین باید گفت که این حروف از نظر زیبایی و تمام جهات با حروف کریستال واقعی قابل مقایسه نخواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *