حکاکی لیزری در تابلوسازی

صفحات پلاستیکی یا اکرلیکی از جمله مواد متداول برای ساخت انواع تابلوهای راهنما یا تبلیغاتی به شمار می روند. این صفحات دولایه بوده که لایه رویی در رنگ های مختلف موجود می باشند. این لایه نازک بر روی لایه زیرین که رنگی متضاد با سطح رویی داشته لمینت شده و از طریق تاباندن اشعه لیزر به راحتی برداشته می شود. لیزر در نهایت دقت و ظرافت طرح و شکل های متنوع و بی نظیری را بر روی این صفحات ایجاد می کند.

حکاکی لیزری  در تابلوسازیاز آن جا که لایه رویی با سرعت بالا برداشته می‌شود، هیچ گونه گرد و غباری بر جا نمانده و در نتیجه به کمترین عملیات تمیزکاری نیاز خواهد بود. بعد از برداشته شدن این لایه توسط لیزر، لایه زیرین یا هسته به نمایش در می آید. ضخامت لایه زیرین  می‌تواند بین 0.1 و 3.2 میلیمتر باشد.

این لایه از جنس اکریلیک بوده که انعطاف‌پذیری بالایی داشته و ماده ای مناسب برای حکاکی لیزری می باشد. لایه ای که بعد از حک لیزری به جا می‌ماند یک لایه ظریف، صاف و صیقلی خواهد بود. ویژگی های اکریلیک از جمله پایداری در مقابل اشعه UV موجب شده تا این مواد یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ساخت انواع تابلو باشند.

همانطور که اشاره شد، موادی از قبیل چوب و فلز نیز مناسب حکاکی با لیزر فلزات و تولید تابلو می باشند. امروزه از این مواد برای ساخت تابلوهای تزیینی، تبلیغاتی یا راهنما استفاده می‌شود. در واقع یکی از مزایای کار با لیزر برش و حکاکی انواع مواد و ایجاد طرح های بی نظیر در کمترین زمان ممکن می‌باشد.

ساخت تابلوهای تبلیغاتی در گذر زمان

در گذشته با استفاده از روش های دستی و مکانیکی که نیازمند صرف وقت زیادی بودند، تابلوهایی از مواد مختلف ساخته می شد. اما امروزه با استفاده از دستگاه لیزر به سهولت می توان هر طرحی را بدون نیاز به کشیدن روی کاغذ و یا نیروی دست بر روی مواد مختلف ایجاد کرد. به عبارتی، یکی از مزیت های لیزر را می توان عدم نیاز به برنامه ریزی و یا یادگیری نرم افزارهای خاص برای ایجاد برش و حک بر روی مواد دانست.

با استفاده از یک نرم افزار گرفیکی، طرح مورد نظرتان را رسم کرده و برای اجرا به دستگاه لیزر بفرستید. طرح فرستاده شده در نهایت دقت و با سرعت بالا بر روی ماده مورد نظرتان ایجاد خواهد شد. علاوه بر این، دستگاه لیزر به عنوان کاتر پلاتر نیز عمل کرده و نیازی به خریداری آن نخواهد بود.

موارد استفاده از لیزر در تابلوسازی

با این تکنولوژی قادر خواهید بود تا محصولات و طرح های جدید و بی شماری را به مشتری ها ارایه دهید. تولید تابلوهای یادبود و هدیه برای کمپانی ها، تابلوهای تبلیغاتی و تابلوهای تزیینی مثال هایی از این موارد هستند که در زیر آورده شده اند:

  • ساخت تابلوهای لیزری (حکاکی نوشته یا آرم بر روی تابلو، حکاکی طرح های هنری بر روی تابلو)
  • همانگونه که اشاره شد معمولا بر روی این تابلوها متن، شکل یا آرمی به خصوص حکاکی شده و با به کارگیری نورهای ال ای دی (رنگ های مختلف) درخشان و نوارانی می شوند.
  • برش حروف برای استفاده در تابلوی فروشگاه ها و مراکز تجاری
  • برش این حروف با روش های سنتی و دستی، کاری زمان بر و خسته کننده محسوب می شود. در حالی که با به کارگیری فناوری لیزر، حروف و اعداد با هر فونتی به راحتی قابل برش خواهند بود.
  • ساخت سایر تابلوها برای مصارف مختلف (تبلیغاتی، راهنما و غیره)
  • تابلوهای تبلیغاتی و راهنما اهمیت بسیاری در زندگی روزمره داشته به طوری که شرکت ها و بنگاه های بسیاری در این زمینه سرمایه گذاری می کنند.
  • ساخت مهر (مهرسازی) با دستگاه لیزر: مهرهایی که با استفاده از دستگاه لیزر ساخته می شوند، شبیه مهرهای ژلاتینی بوده اما با سرعتی بسیار بالا ساخته شده و همچنین عدم نیاز به شست و شو می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *