تابلو ترمووود

 

در واقع به تابلو هایی چوبی که در سر در مغازه ها و فروشگاه ها به عنوان معرفی برند و تبلیغات شغلی نصب میشود گفته می شود.

انواع مختلف و متفاوتی از لحاظ جنس به کار رفته در این نوع از تابلو های تبلیغاتی وجود دارد که تفاوت آنها صرفآ از لحاظ مواد تشکیل دهنده آن است

و دامنه گسترده ای را از کامپوزیت و پلاستیک و فلز تا فلکسی و چوب شامل می شود.

با توجه به گستردگی و همه گیر شدن چوب ترمووود و همچنین تبدیل شدن به مد روز نوع جدید آن که پایه و بیس تشکیل دهنده آناز چوب ترموود می باشد به شکل چشم گیری در ایران و کشورهای دیگر به کاربرده می شود. زیبایی و تنوع رنگی و نیز طبیعی بودن و حس آرامشی که از واقعی بودن این ماده به مشتریان القا می شود باعث شده فروشگاه هاییکه از این نوع تابلو در سردر مغازه هایشان استفاده میکنند به نوعی تعداد بیشتری مشتری جدب میکنند و ارزش تابلو ترمووود را از صرف تبلیغ به مد و افزایش فروش ارتقا داده است.

تابلو ترمووود

مزایای تابلو ترمووود

تابلو ترمووود جدای از محاسن و ارزشمندی هایی که در پاراگراف قبل به آن اشاره کردیم دارای خصوصیات کم نطیری است

که واقعآ با انواع دیگر تابلو تبلغاتی موجود در بازار قابل مقایسه نیست , اعم از:

۱-سبک بودن

۲-طبیعی بودن

۳-ضد کپک بودن و حشره خوار نبودن

۴-نصب آسان

۵-قیمت مناسب

۶-تنوع رنگی بسیار بالا

۷-دوام و ماندگاری زیاد

۸-گارانتی ۳۵ ساله محصول

و تعداد بسیار زیاد و بیشماری مزایای دیگر که نیاز ی به توضیحات اضافه در مورد آن نیست.

خصوصیات ترمووود در ساخت تابلو ترمو وود

در این بخش لازم است مقدمتآ توضیح کوتاه و مختصری در مورد ترمووود و تاریخچه آن داده شود:

ترمووود به نوع جدیدی از تکنولوژی تیمار حرارتی چوب گفته می شود که از سال ۲۰۰۰ میلادی به شکل صنعتی به تولیدانبوه رسید و وارد فاز تجاری سازی شد.

در این فن آوری جدید دانشمندان بر پایه تجربیات نسل های قبل که چوب را نیمه سوزانده مورد استفاده قرار می دادند توانستند به راهکاری جهت افزایش طول عمر و مقاومت چوب در کاربردهای مختلف پیدا کنند که نسبت به چوب های معمولیکارایی بسیار بیشتری از خود نشان میدهد.

این کارایی ها هم از لحاظ مکانیکی مواد بود و هم کارکردهای خواص آن نیز افزایش پیدا کرد.

مشخصاتی مانند ثابت ماندن ابعاد و عدم تغییر دایمنشن ها ی الوار های چوبی و نیز از بین رفتن رطوبت و در نهایت آن عدم شکستگی چوب در گذر زمان و خارج شدن تمامی شیره و مواد قندی چوب که در نتیجه آن چوب کاملآ ضد کپک و ضد حشره می شد.هم چنین در این تحقیقات به دو نوع تولید دست پیدا کردند که تمام ویژگی های ترمووود را دارا بودند و تنها نقطه اختلاف آنها در دوام و مقاومت آنها دراستفاده در محوطه های خارج ساختمان و داخل ساختمان را داشت که به ترتیب به:

THERMO-S

THERMO-D

معروف شدند که در اولی ثبات چوب بالاتر است و در دومی دیوریتی یا همان دوام کاربرد اولی مختص به محیط های داخلی ساختمان می باشد و کارکرد دومی هم در داخل ساختمان می باشد و هم در خارج ساختمان و محوطه های باز.

مقاطع ترموود جهت استفاده در تابلو ترمووود

مقاومت ضخامت به سطح در آن بسیار بالاتر است و دوام باتری جهت تحمل وزن را دارا می باشد. این مقاطع ترمووود در عرض های استاندارد نودو دو مسلیمیتر و ضدو هفده میلیمتر موجود می باشد. همچنین میتوان بسته به محل اجرا و نصب تابلو ترمووود از چوب ترمووود دارای فاق و زبانه زیا همان UTV و UTS نیز استفاده کرد.

قیمت تابلو ترمووود

از اواخر سال نود و شش خورشیدی با توجه به تحریم هایی که از طرف دولت آمریکا به ایران تحمیل شد قیمت های چوب ترمووود افزایش چشمگیری پیدا نمود که علت اولیه آن افزایش بی سابقه نرخ ارز در برابر ریال بود.

در نتیجه قیمت های چوب ترموود دستخوش تغییرات زیادی شد که جدیدآ در حال نزدیک شدن به ثبات نسبی است.

ولی در مجموع قیمت های آن نسبت به سایر مواد جهت ساخت تابلو ترمووود پایین تر است .

در این بخش تنها به این نکته باید اشاره کرد که تفاوتی در قیمت های چوب ترمووود فنلاندی و چوب ترمووود با کیفیت بسیار پایین و خارج از استاندارد ایرانی وجود دارد که حتمآ دلیل آن فقط کوالیتی و کیفیت می باشد.(قیمت تابلو ترموود)

نصب تابلو ترمووود

نصب تابلوی ترمووود به شکل شاسی کشی فلزی و زیر سازی چوبی باید انجام پذیرد.

در ابتدا باید بوسیله پروفیل فلزی که اغلب قوطی دو در چهار یا چهار در چهار می باشد شاسی کشی متصل به بدنه ساختمان ایجاد شود  تا توانایی نگهداری وزن حاصل از فشار چوب را تحمل نماید و نیز فضایی جهت  تهویه هوا وجود داشته باشد تا از انباشت رطوبت در پس زمینه کار ایجاد نشود.  سپس بر روی آن چوب زیر کار اجرا می شود که این چوب دو نوع است:

زیر سازی چوبی تابلو ترموود

 

۱-چوب اشباع شده:

که از نوع چوب روسی می باشد که بوسیله شاپان و مواد نفتی اشباع میگردد.

۲-چوب زیر سازی ترمو:

که از نوع چوب کاج است که ترمو شده و قیمت آن بالاتر است.

علت استفاده از چوب زیر کار نیز این است که چوب ترمووود را  تحت هیچ شرایطی نباید مستقیم برروی فلز اجرا کرد  زیرا شرایط آب و هوایی باعث اختلاف دما بر روی چوب و فلز متفاوت است  و در اثر انقباض و انبساط در کوتاه مدت باعث ایجاد ترک خوردگی بر روی  چوب ترموود تابلو ترمووود می گردد و در نهایت بعد از چند سال باعث می شود تا کلآ تابلو ترمووود  فرو بریزد.

رنگ تابلو ترمووود

تنها عامل نابود کننده طبیعی در دنیا که میتوان اثر مخرب بر روی چوب ترموود داشته باشد اشعه UV (اولترا وایولت) یا همان ماورا بنفش خورشید می باشد.

در نتیجه باید بوسیله یک عامل محافظتی از این تاثیر زیان آور بر روی ترموود جلوگیری نمود رنگ ترموود با دارا بودن پیگمنت های آنتی یو این کار را برای ما انجام می دهد.  در نتیجه رنگ ترمووود مکمل و تکمیل کننده چوب ترمووود است. رنگ هایی که بر روی تابلو ترموود می توان اجرا کرد بسیار زیاد است و در طیف های گسترده ای وجود دارد که تمامی آنها دارای خاصیت آنتی یو وی می باشند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه فروشگاهتماسارتباط با ما