تابلو فلکسی چیست؟

یکی از راه های تبلیغات محیطی، استفاده از ابزاری به نام فلکسی است که از نظر چاپ بسیار به بنر شباهت دارد اما مزیت های آن نسبت به سایر اقلام چاپی، تابلو فلکسی را بسیار جذاب کرده است.

فلکسی معمولا از مواد PVC منعطف ساخته می شود و بسیار با دوام و سبک است. فلکسی معمولا روی یک باکس فلزی یا PVC سوار می شود که درون آن شاخه های LED کار شده است.

فلکسی ها را معمولا روی سردر مغازه ها و بیلبورد های سطح شهر به هنگام شب مشاهده کرده ایم.

تابلو فلکسی چیست؟
تابلو فلکسی چیست؟

ویژگی های فلکسی

چاپ فلکس هیچ خطری برای سلامت انسان ندارد و با توجه به دوام، نصب آسان و وزن سبک، ابزار تبلیغاتی مقرون به صرفه ایست.

همچنین امکان چاپ با رنگ شفاف، وضوح بالا و امکان نور پردازی از پشت، چاپ فلکسی را به یکی از اصلی ترین انواع چاپ برای بنر و بیلبورد تبدیل کرده است.

امروزه بنر فلکسی در قسمت های مختلفی دیده می شود که از جمله آن ها می توان به مقاصد تبلیغاتی، معرفی و ورودی اماکن، پوشش دیوار ها، نمایشگاه ها، تابلو های هنری و … اشاره کرد.

تابلو فلکسی چیست؟

همانطور که پیش تر اشاره شد، تابلو فلکسی شامل باکس یا پایه ای برای نگه داشتن بنر فلکسی، شاخه های نوری (عمدتا LED یا مهتابی فلورسنت) و خود بنر است.

مزیت اصلی تابلو فلکسی در گذر نور از خود به گونه ای است که رنگ بنر را شفاف تر و با وضوح بالاتری نشان می دهد.

انواع مختلفی از تابلو فلکسی

به طور کلی می توان انواع تابلو فلکسی را به دسته بندی های زیر تقسیم کرد:

  1. تابلو فلکسی نور از جلو: از نوع تابلو دارای چراغ هایی است که از جلو به آن می تابند و در دو نوع براق و مات عرضه می شود.
  2. تابلو فلکسی پشت نور: به دلیل زیبایی و درخشش بیشتر، این سبک از تابلو جذابیت بالاتری دارد.
  3. تابلو فلکسی به شکل ریلی، سپری، مکعبی و اسکلت فلزی

لازم به ذکر است ماده خام چاپ فلکسی از دو کشور چین و کره وارد می شود و به علت تفاوت در کیفیت، قیمت جنس کره ای معمولا از چینی بیشتر است.

تفاوت بنر و تابلو فلکسی

همانطور که پیش تر به آن اشاره داشتیم، توانایی عبور نور به نحو احسن چیزی است که در تابلو فلکسی مشاهده می کنیم و در بنر وجود ندارد.

پس عملا در بسیاری از فروشگاه ها و تبلیغات محیطی که شب هنگام نیاز به جلب توجه با نور مستقیم دارد، بنر کاربردی نداشته و از تابلو فلکسی استفاده می شود.

هر چند که گهگاه تابلو فلکسی را به مدت کوتاه در تبلیغات بیلبوردی استفاده می کنند، جنس با کیفیت این تابلو ها دوام و مقاومت بالایی را در برابر رطوبت، نور خورشید، دما، گذشت زمان و … فراهم می کند.

تفاوت دیگر بنر و تابلو فلکسی، قیمت این دو می باشد. قیمت چاپ تابلو فلکسی مانند لیبل PVC از بنر بالاتر است اما دوام و جلوه آن سبب می شود مقرون به صرفه تر باشد.

تفاوت فلکسی و پلکسی

پلکسی یا PMMA نوعی پلاستیک است که به دلیل ساختار مولکولی آن (C5H8O2)، به شیشه اکریلیک یا پلکسی گلس نیز مشهور است. به دلیل شفافیت بالای پلکسی در مصارف گوناگونی از آن به عنوان جایگزین مناسب برای شیشه استفاده می شود.

استحکامی که پلکسی دارد سبب شده از آن در مصارف گوناگونی مانند شیشه های هواپیما و خودرو، لوازم الکترونیکی، آکواریوم های بزرگ و حتی مصارف پزشکی داشته باشد.

یکی از مهم ترین قابلیت های پلکسی، مقاومت آن در برابر شکستگی و خراش استو به همین دلیل می تواند گزینه مناسبی برای محافظ لنز یا گلس تلفن همراه باشد.

بنابراین شباهتی که بین فلکسی و پلکسی وجود دارد صرفا شباهت لفظی است و نباید این دو اصطلاح را جای هم به کار برد.

تابلو فلکسی چیست؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *