نکات مهم درباره تابلو چلنیوم

ما میخواهیم به بررسی تحولات صورت گرفته در صنعت تابلوسازی با تولد چلنیوم و پا گذاشتن در کارگاه های تابلوسازی بپردازیم .

در واقع می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم :

تابلو چلنیوم از کجا و چگونه پدیدار شد؟

ایا املای واژه ی چنلیوم درست است یا چلنیوم؟

چرا و چگونه از چلنیوم در تابلوسازی استفاده شد ؟

با تابلو پارسه تا پایان این مقاله همراه باشید.

نکات مهم درباره تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم از کجا و چگونه پدیدار شد؟

در حدود سال 2000 میلادی یک شرکت اسپانیایی به نام mci اقدام به تولید متریال جدیدی به نام چنلیوم که قبل از آن وجود خارجی نداشت بود نمود. چنلیوم به دلیل داشتن انعطاف لازم در صنایع مختلف ازجمله صنعت تابلوسازی مورد استفاده قرار گرفت.

با پدیدارشدن چنلیوم چهره تابلوهای تبلیغاتی دچار تغیرات مثبتی شد و تابلوهای تبلیغاتی روح و جان تازه ای به خود گرفتند . به دنبال استقبال گسترده ای که از چلنیوم در تابلوسازی شد شرکت های دیگری به فکر تولید این متریال نوظهور افتادند.

به طوری که در چند سال گذشته شاهد برندهای گوناگونی هستیم که هر ساله روانه بازار می شوند. به طور مثال چلنیوم تولید کشور تایوان با نام تجاری آلوباند aluband و چلنیوم تولید کشور چین با نام تجاری آلوشاین alushine

ایا املای واژه ی چنلیوم درست است یا چلنیوم؟

در واقع با توجه به نامگذاری این متریال جدید که از فلز آلومینیوم ساخته شده و به دلیل منعطف بودن آن به طوری که بعد از پیچیدن این متریال به دور رویه به شکل کانال در میآید نام آن از ترکیب آلومینوم با کلمه کانال در زبان لاتین میباشد.

یعنی کلمه Aluminium با کلمه channel ترکیب شده و با توجه به واژه چنل در لاتین که به معنی کانال می باشد املای صحیح این کلمه چنلیوم می باشد نه چلنیوم اما در واقع چلنیوم اصطلاح غلطی است که رایج شده و در بین همگان مورد استفاده قرار گرفته

چرا و چگونه از چلنیوم در تابلوسازی استفاده شد ؟

متریال چلنیوم ، ترکیبی از الیاژ آلومینیوم با دیگر فلزات نرم می باشد در واقع چنلیوم از فرآوردهای فلز آلومینیوم میباشد. به دلیل انعطاف پذیری بالا ، این جنس نوظهور در ساخت حروف برجسته  مورد استفاده قرار گرفت .

حروف برجسته از سه قسمت اصلی تشکیل شده است 1- قسمت رویه که معمولا از جنس پلکسی گلس می باشد. 2- قسمت زیرین که معمولا از جنس پی وی سی می باشد

3- قسمت لبه که به دور قسمت رویه که همان پلکسی گلس می باشد پیچیده مشود طبیعی است متریالی که باید به دور پلکسی پیچانده شود میبایست منعطف باشد و چلنیوم این قابلیت را از خود به خوبی نشان داد و به تدریج استفاده از این متریال جدید در تابلوسازی رواج یافت.

نکات مهم درباره تابلو چلنیوم

مزیت های چلنیوم

از مزیت لبه چنلیوم نوار اسفنجی گرد گیری است كه شركت سازنده چلنیوم آنرا به خوبی طراحی و در نظر گرفته است كه جلوی ورود هرگونه گرد و غبار و آب به داخل حروف را میگیرد.

از دیگر مزیت های چلنیوم این است که دارای کیفیت بسیار بالا بوده و در برابرنور آفتاب ، گرما و سرما مقاوم بوده و تغییر شکل و رنگ نخواهد داد و از لحاظ زیبایی جلوه خاصی به تابلوها میدهد.

لبه چلنیوم دارای یک روكش محافظ نایلونی میباشد كه تا زمان ساخت و نصب حروف بروی قسمت براق خواهد ماند و مانع از خط و خش بروی چلنیوم میشود و در پایان كار توسط نصاب به راحتی جدا میشود، نكته لازم به ذكر این است كه این روكش محافظ بعد از نصب حتماً باید جدا شود در غیر اینصورت پس از چند روز قرار گرفتن در برابر نور آفتاب دیگر از چلنیوم جدا نخواهد شد.

طرح های ارائه شده تابلو چلنیوم

بعد از مدتی ازساخت تابلوهای چلنیوم و جایگزینی این نوع از تابلوها به جای تابلوهای فلکسی فیس و به نوعی همه گیر شدن تابلوهای چلنیوم دیگر آن جذابیت روزهای اول به چشم نمی آمد همین دلیل کافی بود که هم شرکت های تولید کننده رول چلنیوم وهم تابلوسازی ها به فکر دادن ایده و طرحهای متنوع در ساخت تابلوهای چلنیوم بیافتند.

همین شد که هر روز اسمهایی جدید و تازه و حتی عجیب شنیده و خوانده میشد اسهمای مثل تابلو هل ، تابلو لانه زنبوری ، تابلو ستاره ای ، تابلو الماسی ، تابلو ساید لایت ، تابلو لبه پانچ و…

دلیل این همه اسمهای گوناگون چه بود خب در واقع یک ایده و طرح با چند نام متفاوت که باعث سردر گمی مشتریان شده بود در بازار تابلوسازی رایج شده بود.

طرح و ایده تازه این بود مشبک کاری بر رویه لبه چلنیوم یعنی ایجاد روزنه و سوراخهای کوچک بر روی متریال چلنیوم که نور داخل حروف از کناره حروف ساطع و منتشر میشد که باعث جذابیت بیشتر تابلو چلنیوم میشد همین ایده با نامهای متفاوتی که ذکر شد از سوی تابلوسازی ها روانه بازارشد وبعد از گذشت مدتی گویا این گونه تابلوها حالا به نام ساید لایت معروف شده اند.

البته همین ایده نیز برروی قسمت رویه حروف که معمولا از جنس پلگسی گلس ساخته میشوند اجرا میشود نور داخل حروف از داخل تابلو به چشم بیننده ساطع می گردد که این نور ملایم در عین حال چشمک زن جلب توجه مینماید و هنوز با دو نام چلنیوم ستاره ای و چلنیوم الماسی به مشتریان معرفی میشوند.

نکات مهم درباره تابلو چلنیوم

رنگ لبه چلنیوم طلایی

لبه چلنیوم در رنگ های مختلفی از جمله چلنیوم طلایی  چلنیوم نقره ای چلنیوم مشکی قرمز و دیگر رنگها ساخته و در بازار موجود می باشد.

در واقع رنگ لبه چلنیوم نیز در نامگذاری تابلو چلنیوم نقش ایفا میکند به طور مثال تابلو حروف برجسته ای که نوشته های ان از لبه چلنیوم طلایی رنگ ساخته میشوند به آنها تابلو چلنیوم طلایی اطلاق میشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *