تابلو پلاستیک

تابلو نئون پلاستیک چگونه ساخته می شود ؟

نئون پلاستیک امروزه از جذاب ترین تابلوهای تبلیغاتی به شمار می رود. که آن را در زندگی روزمره در اماکن گوناگون مشاهده می نمایید . این نوع تابلو دارای مراحل ساخت جالبی می باشد. نحوه ساختپ تابلو نئون شباهت زیادی به ساخت ظروف شیشه ای دست ساز دارد . پس لازم به ذکر است که ساخت نئون علاوه بر اینکه به معلومات اولیه نیاز دارد ، به تجربه و حوصله زیادی دارد و تقریبا باید گفت که بدون آموزش عملی ، یادگیری این کار غیرممکن می باشد.

– در مرحله نخست می بایست طرح مورد نظر به روی ورق های پلکسی گلاس شفاف برش داده شود .

در برش این ورق باید که از دستگاه های برش لیزری به نام CNC استفاده شود تا برشی که انجام می شود با کیفیتی صورت گیرد .

– در مرحله دوم انجام کار حروفی که برش داده شده اند باید که مطابق با طرح پیچ و خم و حالت داده شوند .

این حالت دهی حتما باید با حرارت انجام شود . حرارت به اندازه مورد نظر باید تنظیم شود تا ورق دچار سوختگی و آسیب دیدگی جدی نشود .

– پس از اتمام حالت دهی ، حروف بوسیله گاز نئون پر می شوند .

نوع نوردهی گاز نئون بصورتی است که پس از پر کردن حروف توسط گاز نئون باید دو عدد الکترود را به دو سر تابلو متصل نمایید و ولتاژ مناسب به آن بدهید تا گاز بتواند نور تولید نماید.

وش کنش کاف

در این روش ساخت تابلو پلاستیک یا تابلو نئون پلاستیک ابتدا لبه های پلاستیک با توجه به قطر قلم حروف یا اشکال از سه سانتی متر به بالا توسط برش لیزر و یا تیغ اره برش زده می‌شوند.

سپس بر لبه نوارهای پلاستیک با فاصله دو نیم میلی متر از لبه نوار پلاستیک به داخل یک شیار با اره رو میزی زده می‌شود. سپس نوارها با گرما توسط مشعل نئون ، اتو مخصوص حروف سازی و یا هیتر با توجه به اشکال مختلف حرارت داده می‌شود و شیار ایجاد شده در نوار بر روی قطعه بریده شده پلگسی قرار گرفته و دور آن بصورت کامل گردانده می‌شود.

سپس با کلرو فرم تغلیض شده از طریق سرنگ تمام پلاستیکی نوار و قطعه برش خورده پلگسی جوشش داده می‌شود . در نهایت پی وی سی به همان شکل حروف ساخته شده اما با ضخامت سه میلی متر کوچکتر توسط سی ان سی برش زده می‌شود.

سپس بر روی پی وی سی چراغ های اس ام دی با رنگ دلخواه بر روی پی وی سی چسبانده می‌شود. و در نهایت سربندی و درانتها سیم افشان با ضخامت ۲ در ۰.۷۵ از داخل پی وی سی به بیرون آورده می‌شود. سپس حروف پلاستیک آماده شده بر روی پی وی سی جازده می شود و از کناره ها بر روی پی وی سی پیچ می گردد.

هنگام پیچ کردن حروف به پی وی سی این نکته ضروری است که حتما انتهای نوار پلاستیک با مته شماره ۳ ابتدا سوراخ گردد سپس پیچ داخل آن قرار گرفته و به داخل پی وی سی پیچ گردد.

روش لب به لب ( حروف لبه هندی )

این روش ساخت حروف پلاستیک یا تابلو نئون پلاستیک ، در بازار به حروف لبه هندی معروف است. در این روش ابتدا نوارهای برش خورده به اندازه دلخواه با توجه قطر قلم حروف یا لوگو توسط اره و یا برش لیزر برش زده می شود سپس با اتو و یا مشعل نئون همراه با اکسیژن سوخت آبی لبه پلاستیک حرارت داده می‌شود و این لبه دور تا دور حروف برش خورده با جنس پلگسی گلاس قرار گرفته می‌شود.

تابلو پلاستیک
مکان:الهیه (لایت باکس سه لایه) ، تهران نور افشان تولیدکننده انواع تابلوهای حروف برجسته و لایت باکس

این نکته ضروری است پس از حرارت دادن هر قسمت و نرم کردن پلگسی گرداندن و قرار دادن نوار بر دور حروف با استفاده از یک ابر آغشته به آب آنرا سریعا سرد کرده تا نوار شکل خود را حفظ کند .

سپس مراحل بعدی مانند مراحل روش قبل تا انتها انجام می‌گردد.

فرق این دو روش با هم این می‌باشد که در روش کنش کاف ساخت حروف آسانتر و سریع تر می باشد اما از معایب آن یک زائده دو میلی متری بر روی دور سطح حروف دیده می شود و همچنین در حروف های برجسته استیل دوبل لبه هندی و یا فلز دوبل قابل استفاده نمی باشد و حتما در این نوع تابلو ها از روش لب به لب استفاده نمود.

لایت باکس های ترکیبی با پلکسی

قیمت تابلو پلاستیک یا تابلو نئون پلاستیک چند است ؟

قیمت تابلو پلاستیک یا تابلو نئون پلاستیک با توجه به اینکه تمام جنس آن از ورق های پلکسی گلاس می باشد کاملا به نوسانات ارز بستگی دارد. قیمت دست مزد ساخت حروف پلگسی گلاس یا ندون لاستیک بصورت لب به لب از لبه کنش کاف گرانتر می باشد .

 

شرکت های تولید کننده پلکسی گلاس موجود در ایران

Year long ، chochen ، best ، NSF ، sumipex ، gem و …. از جمله مارک های پلکسی موجود در بازار ایران می باشد که عمدتا از کشور تایوان هستند .

مقاوت تابلو پلاستیک یا تابلو نئون پلاستیک

این حروف بسیار در مقابل باد و باران بسیار مقاوم بوده و برای سالهای طولانی بدون هیچ مشکلی سالم باقی خواهند ماند .

معایب تابلو پلاستیک یا تابلو نئون پلاستیک

اما از معایب تابلو پلاستیک یا تابلو نئون پلاستیک این است که بدلیل نیمه شفاف بودن پلکسی و استفاده در فضای خارجی بعد از مدت زمانی پس از ورود گرد و غبار به داخل حروف کمی کدر خواهند شد و نیاز به شستشوی سالیانه خواهند داشت. و همچنین بعضی از رنگ های ورق های پلکسی در فضای بیرون در مقابل آفتاب مناسب نمی‌باشند .( مانند رنگ صورتی )

کاربرد حروف نئون پلاستیک

حروف نئون پلاستیک با توجه استفاده از لبه پلاستیک در آن و روشن شدن تمام حروف و انعکاس آن بر روی زمینه  نسبت به حروف چلنیوم پر نور تر و در طراحی های فانتزی عملکرد بهتری دارد . مانند آب میوه فروشی ها ، نمایشگاه ها ، استدیو ها و … بیشترین استفاده از این تابلو را دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *