تابلو حروف برجسته فلزی در رشت

تابلو حروف برجسته فلزی در رشت

حروف برجسته فلزی ‏

حروف برجسته فلزی در تابلوسازی به حروفی اطلاق می شود که با استفاده از فلزات متعدد همچون آلومینیوم ، مس ، برنج ، روی ، برنز و استیل طراحی و پیاده سازی می شود . این حروف دوام و مقاومت بالایی دارند و در حوزه تابلوسازی از انواع متعدد آن برای ساخت حروف برجسته فلزی استفاده می شود .

حروف برجسته فلزی قابلیت انتقال نور را ندارند به همین دلیل به شکل بدون نور پیاده سازی می شوند اما با ابداع ترفند هایی همچون نور اندریک و استفاده از متریال های ترکیبی  ، می توان حروف برجسته فلزی را نیز به شکل با نور اجرا و پیاده سازی نمود .حروف فلزی قابلیت برجستگی و لبه کاری را دارند و می توان آنها را گالوانیزه نمود تا کارایی و دوام آنها در برابر رطوبت و آلاینده های شیمیایی افزایش پیدا کند .

تابلو حرف برجسته فلزی در رشت

تابلو حرف برجسته فلزی در رشت

حروف برجسته فلزی ترکیبی :

با ورود تکنولوژی به حوزه تابلو سازی امکان ساخت حروف ترکیبی فراهم شده است و می توان حروف برجسته فلزی را با حروف برجسته چنلیوم و حروف برجسته پلاستیک و یا پلکسی ادغام کرد و یک تابلو حروف ترکیبی زیبا سفارش داد ، در این حالت با یک تیر دو نشان می زنیم هم می توانیم زیبایی استیل را داشته باشیم و هم می توانیم از زیبایی های حروف برجسته پلاستیک ، چنلیوم یا پلکسی گلاس بهره مند شویم ، در این صورت رویه حروف از جنس پلاستیک ، چنلیوم یا پلکسی است و لبه ها می توانند از نوع استیل یا فلزهای دیگر باشند .

تابلو حرف برجسته فلزی در رشت

تابلو حرف برجسته فلزی در رشت

نورپردازی حروف برجسته فلزی

تابلو فلزی به دو صورت بانور و بدون نور قابل اجراست .  به علت اینکه فلز نمی تواند نور را از خود عبور دهد این تابلو معمولا در مکان هایی که نیاز به نور ندارند نصب می شود اما اگر بخواهید از نور برای تابلوی تبلیغاتی  فلزی خود استفاده کنید دو روش پیش روی شماست .

روش نور اندریک :

در این روش حروف برجسته فلزی با فاصله ای یک سانتی متری از زمینه تابلو جاسازی می شوند و در این فضای جاسازی شده لامپ های اس ام دی قرار می گیرند . پس از اتمام نصب تابلو ، زمانی که تابلو روشن می شود نور مخفی به شکل سایه و روشن از زیر حروف برجسته فلزی به زمینه تابلو ، تابانده می شود و جلوه کلاسیک و جذابی را برای تابلو فراهم می کند .

روش ترکیبی :

یعنی استفاده از پلکسی در رویه حروف که امکان نورپردازی را برای حروف فلزی فراهم می کند.

 

ساخت تابلو حروف برجسته فلزی

مرحله اول : مانند طراحی سایر حروف برجسته ، برای ساخت تابلو حروف فلزی نیز ابتدا حروف مدنظر مشتری توسط نرم افزارهای کامپیوتری طراحی می شود و فونت و ضخامت حروف مشخص می گردد .

مرحله دوم : در این مرحله برش طرح حروف برجسته  با استفاده از CNC  از روی طرح یا توسط پلات گرفتن انجام می پذیرد می توان این مرحله را توسط قیچی دستی نیز انجام داد اما استفاده از قیچی دستی سبب ایجاد لبه های خش دار و برنده می شود در صورتی که دستگاه برش لیزری این عمل را به آسانی و با لبه های صاف ظرف مدت کوتاهی به انجام می رساند .

مرحله  سوم : پس از برش حروف برجسته فلزی ، نوبت به آماده سازی لبه های یک تا چهار سانتی متری و کار کردن لبه ها به دور طرح برش خورده می رسد .

مرحله چهارم : در این مرحله از کار نوبت به چسباندن لبه ها بر روی بدنه می رسد . در حروف برجسته گالوانیزه برای لبه کاری و چسباندن لبه کار بر روی طرح از قلع استفاده می شود اما اگر بخواهیم از رنگ های کوره ای استفاده کنیم برای چسباندن لبه بر روی بدنه حروف می بایست از زرجوش استفاده شود علت این امر آن است اگر از زرجوش استفاده نشود در حین حرارت دهی در کوره لبه از رویه جدا می شود .

پس از چسباندن لبه ها بر روی بدنه حروف ، نوبت به سمباده زنی دور حروف و از بین بردن لبه های تیز و برنده می رسد که این کار توسط دستگاه یا توسط برس های سیمی و یا سنباده های نرم توسط دست تابلوساز انجام می گیرد .

مرحله پنجم : حروف برجسته فلزی که از نوع حروف استیل ساخته می شوند نیاز به رنگ ندارد اما اگر از سایر متریال ها استفاده کرده اید در این مرحله از کار نوبت به رنگ آمیزی حروف یا به اصطلاح استروک دادن حروف می رسد ، استروک دادن یعنی استفاده از لایه ای اضافی بر روی لایه اصلی و سپس آینه کاری کردن یا همان گالوانیزه حروف .

حروف برجسته فلزی قابل پیاده سازی در رنگ های متنوع می باشند ، پس از ساخت حروف در کارگاه تابلوسازی ، حروف با استفاده از تینر شسته می شوند و با بهره گیری از رنگ های پلی اورتال رنگ آمیزی می شوند .

مرحله ششم : چون حروف برجسته فلزی نمی توانند نور را از خود عبور دهند معمولا از آنها در فضاهایی که نصب تابلو تبلیغاتی و دیده شدن آن نیاز به نور ندارد و خود فضا حاوی نور کافی برای مشاهده تابلو می باشد کاربرد بیشتری دارد اما اگر می خواهید تابلو فلزی با نور داشته باشید در این مرحله نوبت به نوردهی حروف برجسته فلزی می رسد .

در این مرحله از کار ، لامپ های اس ام دی در یک فضای خالی مابین زمینه و حروف گنجانده می شوند که پس از روشنایی لامپ های اس ام  دی نور به سطح حروف تابیده شده و یک تابلوی تبلیغاتی زیبا به نمایش می گذارد .

مرحله هفتم : نصب تابلو در محل و انتقالات اضافات به پشت کار و برطرف سازی عیوب می باشد .

 

 

تابلو حرف برجسته فلزی در رشت

تابلو حرف برجسته فلزی در رشت

قیمت حروف برجسته فلزی

قیمت حروف فلزی را عواملی همچون موارد زیر تعیین می کنند :

 • متر محیط
 • نوع فلزات
 • نوع روش اجرا و ساخت تابلو فلزی
 • زیرساز تابلو فلز
 • نحوه نورپردازی
 • متریال های مصرفی در ساخت
 • ارتفاع تابلو از زمین
 • قطر قلم حروف برجسته فلزی
 • ضخامت ورق حروف برجسته فلزی
تابلو حرف برجسته فلزی در رشت

تابلو حرف برجسته فلزی در رشت

انواع حروف برجسته فلزی

حروف برجسته فلزی می تواند به تنهایی و یا به شکل ترکیبی اجرا شود .

تابلو فلزی :

تابلویی است که به صورت بدون نور و ساده با لبه و رویه فلزی ساخته می شود .

 

تابلو استیل :

یکی از پرکاربردترین نوع تابلو حروف برجسته ، تابلو استیل است که با استفاده از ورق فلزی استیل به سه شکل متفاوت تابلو استیل بدون نور ، تابلو پلاستیل و تابلو استیل نور اندریک ساخته می شود .

 

حروف برجسته فلزی و ترکیب آن با چنلیوم:

چنلیوم خود نوعی فلز از نوع آلومینیوم است که همراه با پلکسی ساخته می شود یعنی رویه حروف از ورق پلکسی و لبه ها با استفاده از رول چنلیوم ساخته می شود و یکی از پرسفارش ترین نوع تابلوهای تبلیغاتی است .

تابلو پلاستیل :

نوعی از روش ساخت تابلو فلزی ترکیب فلز و پلکسی است . در این روش برای ساخت رویه از ورق شفاف پلکسی و برای ساخت لبه ها از انواع فلزات می توان استفاده کرد و قابلیت نورپردازی حروف نیز محیاست و می توان همچون تابلو نئون پلاستیک برای حروف نورپردازی اعمال کرد .

 

حروف برجسته فلزی رینگی :

رینگ نوعی برش است که به صورت شکل های هندسی مختلف بر روی لبه های فلزی اعمال می شود تا نور به شکلی جذاب از این لبه ها به چشم مخاطبان اصابت کند .

حروف برجسته فلزی پانچی :

پانچ حالت سوراخ کاری می باشد . برای اینکه فلزات بتوانند نور را منتشر کنند می توان رویه و لبه های آنها را با استفاده از دستگاه مخصوص پانچ ، سوراخ کرد تا نور از قسمت های سوراخ شده به بیرون انتشار یابد.

تابلو حرف برجسته فلزی در رشت

تابلو حرف برجسته فلزی در رشت

گالوانیزه کردن فلزات 

گالوانیزه پوشاندن سطح فلزات متعدد است . در واقع یکی از روش هایی که از پوسیدگی فلزات ممانعت می کند عمل گالوانیک است یعنی پوشش فلز مادر توسط لایه ای از فلز محافظ . روش های زیادی برای اعمال فرآیند گالوانیزه ورق های فلزی موجود است که بهترین نوع آن گالوانیزه نمودن ورق های روغنی می باشد یعنی غوطه ور کردن ورق های آهنی در مواد مذاب .

میزان پوشش گالوانیزه ای که بر روی ورق های متعدد اعمال می شود متفاوت است و بستگی به جرم پوشش فلز روی ZN آن ها دارد که عددی ما بین 100 تا 350 گرم بر متر مربع می باشد . هر چقدر از سطح  فلز دورتر می شویم میزان درصد آهن موجود در لایه های متعدد کمتر می شود .

لایه خارجی فولاد گالوانیزه حاوی بلورهای روی می باشد ، لایه خارجی چکش خوار بوده و 40 تا 90 درصد ضخامت کلی پوشش گالوانیزه را ساپورت می کند . قبل از شروع عمل گالوانیک می بایست ابتدا سطح فلزات را برای قرارگیری پوشش گالوانیزه آماده کنیم ، زیرا عدم آماده سازی سطح سبب ناقص ماندن فرآیند گالوانیزه می شود و در مراحل بعدی کار مشکلاتی فراهم می نماید که همه ناشی از عدم آماده سازی سطح می باشد .

گالوانیزه نوعی آبکاری است که سبب افزایش حفاظت فلزات در محیط های خورنده می شود . در این فرآیند فلزات در حمام مذاب غوطه ور می شوند و نوعی حفاظ به صورت لایه ای از فلز روی ، بر روی فلزات ایجاد می شود .

بدلیل اینکه روی خاصیت کاتدی دارد با غوطه ور کردن ، کاتد جای آند را می گیرد و یک سطح هم پتانسیل و مثبت از نوع کاتد روی کل سطح فلز گالوانیزه شده را می پوشاند و اجازه ورود یون های فولاد به محیط داده نمی شود و این امر جریان خوردگی فلزات را به صفر می رساند و سبب افزایش ضخامت فلزات و همچنین براقیت هر چه بیشتر آنها می شود .

گالوانیزه کردن فلزات به چهار روش امکان پذیر است  که عبارتند از :

 1. گالوانیزه کردن به روش گرم
 2. گالوانیزه کردن به روش سرد
 3. گالوانیزه کردن الکترولیتی
 4. روش کشش گرمایی

 

آماده سازی سطح فلزات برای انجام عمل گالوانیزه شامل مراحل زیر می باشد :

تمیزکاری سطح : سطح فلزات با استفاده از محلول قلیایی داغ یا حمام اسیدی پاک می شود .

از بین بردن اکسید آهن : این مرحله از کار با بهره گیری از محلول اسید سولفوریک یا هیدروکلریک اسید اکسید آهن انجام می شود یا می توان با شن و ماسه و یا از طریق قلع ، زنگ را به طور کامل از روی سطح فلزات پاک کرد .

شستن سطح حروف : شستشوی سطح فلزات معمولا با استفاده از محلول آمونیوم کلرید روی انجام می پذیرد . در این مرحله کلیه اکسید های باقی مانده از روی سطح فلزات حذف می شوند و یک لایه محافظ فولادی برای ممانعت از شکل گیری اکسیدهای بیشتر بر روی سطح فلزات قبل از اینکه آنها را در حوضچه مواد مذاب بخوابانیم تشکیل می شود.

تابلو حروف برجسته فلزی در رشت

تابلو حروف برجسته فلزی در رشت

در فرآیند ساخت تابلو حروف برجسته چند نکته مدنظر می باشد که به شرح زیر هستند :

از جمله فلزهایی که برای ساخت تابلو فلزی مورد استفاده واقع می شود می توان به گالوانیزه ، مس ، برنج و استیل اشاره نمود ، اینکه چه نوع فلزی را برای ساخت تابلو فلزی خود انتخاب می کنید بسیار اهمیت دارد زیرا نوع فلز است که تعیین کننده رنگ آن است و تنها فلزات گالوانیزه شده قابل رنگ آمیزی هستند .

فلز استیل خود حاوی سه رنگ طلایی ، نقره ای و مشکی مات و براق است و به دو شکل خش دار و ساده قابل ساخت می باشد و بیشترین کاربرد را نوع طلایی دارد . اما اگر هنگام ساخت تابلو تبلیغاتی  از جنس مس یا برنج استفاده کرده اید ،  پس از مدتی حروف ساخته شده کدر می شوند و هر چند وقت یکبار ، نیاز به پرداخت مجدد دارند .

برای گالوانیزه کردن حروف با استفاده از رنگ های کوره ای می بایست لبه و رویه حروف برجسته فلزی با استفاده از زرجوش به هم متصل شوند زیرا قلع طاقت گرمای کوره را ندارد و از هم گسسته می شود .

استفاده از عمل استروک نیز حروف برجسته گالوانیزه شده را زیباتر می کند استروک نوعی مواد است که جهت براقیت سطوح فلزی بر روی آن پاشیده می شود .

 

ویژگی های حروف برجسته فلزی :

1) قیمت تابلو فلزی نسبت به تابلوهای دیگر مناسب تر و مقرون به صرفه تر  است و اگر نمی خواهید هزینه بالایی برای ساخت تابلو تبلیغاتی خود صرف کنید و می خواهید تابلو تبلیغاتی زیباتری داشته باشید تابلو فلزی می تواند انتخاب مناسبی باشد .

2) با استفاده از فلز گالوانیزه می توانید تابلوی تبلیغاتی که مطابق با رنگ مدنظر شماست سفارش دهید .

3) اگر قصد دارید تابلو تبلیغاتی مدنظر شما برای طولانی مدت مورد استفاده بهینه واقع شود ، تابلو حروف برجسته فلزی به علت مقاوم بودن در برابر شرایط جوی و آب و هوایی انتخاب مناسبی می باشد .

4) قیمت تابلو حروف برجسته فلزی بسیار مناسب و مرقون به صرفه است اما اگر قصد دارید از رنگ کوره ای استفاده نمایید سفارش تابلو فلزی زمانی از لحاظ قیمت مرقوم به صرفه است که تعداد حروف زیاد باشد و اگر تعداد حروف و محیطی که در تابلوی تبلیغاتی شما اشغال می کنند کم باشد از لحاظ اقتصادی استفاده از رنگ کوره ای دارای هزینه بسیار بالایی می باشد و باصرفه نیست .

5) اگر هنگام سفارش تابلو فلزی نوع فلز را استیل در نظر گرفته اید این نکته حائز اهمیت است که ورق های استیل دارای دو نوع ورق استیل بگیر و ورق استیل نگیر می باشند . نوع اصلی که توسط آهنربا هم جذب نمی شود ورق استیل نگیر است و مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی و آب و هوایی دارد.

6) به دلیل نوع جنس ورق های فلزی ، هیچ گونه کثیفی ، تیرگی و گرد و غبار بر روی این ورق ها ایجاد نمی شود و در صورت کثیف شدن نیز به سادگی تمیز و براق می شوند .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه فروشگاهتماسارتباط با ما